Jak zwiększyć komfort pracy i poprawić wydajność swoich pracowników?

Praca biurowa jest obecnie najczęściej wykonywanym zawodem w wielu krajach, również w Polsce. Osoby w każdym wieku wykonują swoją pracę w pozycji siedzącej, przed biurkiem i monitorem ekranowym. Niekiedy praca ta ograniczona jest jedynie do korzystania z komputera, a w innych sytuacjach wykonuje się również telefony lub wypełnia dokumenty odręcznie. W każdej z tych sytuacji, wymuszona pozycja siedząca ma bardzo negatywny wpływ na samopoczucie i stan zdrowia pracownika.

Większość osób, które pracują w takiej pozycji skarży się na:

  • bóle kręgosłupa w różnych jego odcinkach,
  • sztywność karku,
  • sztywność nadgarstków,
  • bóle głowy,
  • rwę kulszową.

Wynika to z tego, że kręgosłup znajduje się przez większość czasu w złej pozycji, która powoduje różnego rodzaju przesunięcia kręgów oraz uciski. Po wielu latach takiej pracy, można nabawić się różnych schorzeń i problemów.

Bardzo ważne w pracy takich osób są oczywiście fotele biurowe, dzięki którym w znaczący sposób można poprawić komfort pracowników. Każdemu szefowi powinno na tym zależeć, ponieważ praca w wygodnej pozycji ciała sprawia, że zwiększa się wydajność każdego z pracowników. Najlepiej zdecydować się na ergonomiczne fotele biurowe, które zapewniają odpowiednią wygodę. Specjaliści podkreślają, że właśnie wygodna, ale również właściwa pozycja ciała może zapewnić odpowiedni komfort pracy i właśnie wydajność.

Na czym polega ergonomia fotela?

Aby fotel był ergonomiczny, musi zapewniać właśnie maksymalną wygodę osobie, która z niego korzysta. Są to po prostu regulowane fotele biurowe. Przede wszystkim, konieczna jest możliwość regulacji wysokości takiego fotela. Stopy osoby siedzącej powinny móc swobodnie spoczywać na podłodze. Fotel powinien kończyć się około 2-3 cm przed końcem uda. Poza tym, ważna jest również regulacja oparcia takiego fotela. Wskazuje się, że cała część lędźwiowa kręgosłupa musi dokładnie przylegać do fotela. Im większa część pleców dotyka oparcia fotela, tym praca staje się bardziej komfortowa. Doskonałym rozwiązaniem są również regulowane zagłówki, dzięki którym po wielu godzinach wytężonej pracy, można wygodnie oprzeć się w fotelu. Zaleca się także, aby fotele biurowe posiadały regulowane podłokietniki. Najlepiej, jeśli przedramię znajduje się pod kątem 90 stopni nachylenia do tułowia. Wówczas można mówić o w pełni ergonomicznej pozycji siedzącego.

Obecnie w sklepach można znaleźć bardzo szeroki wybór foteli biurowych różnego rodzaju. Najlepiej szukać tych ergonomicznych, na przykład w sklepie. Tam można również znaleźć ciekawe informacje na temat doboru odpowiedniego fotela. Wielu specjalistów od BHP zaleca również korzystanie z podnóżka. Zwiększa to komfort podczas wykonywanych zajęć przy biurku i sprawia, że stopy swobodnie wypoczywają, a kręgosłup ustawiony jest we właściwy sposób. Bardzo ważne są oczywiście również przerwy w wykonywanych zadaniach. Najlepiej raz na godzinę wstać, wyprostować się i wykonać kilka prostych ćwiczeń rozciągających. Warto też jak najczęściej wstawać do drukarki i innych urządzeń.

Biznes