Stal i jej typy

W najwyższym stopniu powszechnym oraz jednocześnie modnym rodzajem z rodziny metali jest naturalnie tzw. stal. Powstaje ona w wyniku stopu żelaza i węgla, gdzie jego zawartość nie przekracza 2%. Oprócz tego w wielu przypadkach dodaje się też inne metale w celu polepszenia właściwości, najczęściej są to takie metale jak: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden oraz tytan. W wypadku kiedy tak właściwie stop zawiera takie pierwiastki jak: siarka lub ewentualnie azot, są to zanieczyszczenia powstałe w wyniku reakcji. Stal dostaje się z tzw. surówki, jaką tworzy się z podanych wyżej składników, a kluczowym miejscem do tego jest naturalnie wyjątkowa huta, gdzie produkuje się również inne rodzaje stopów metali – stal.

Do tego, by powstał stop niezbędna jest wysoka temperatura, którą otrzymuje się w wyjątkowych piecach, mogących rozgrzać się nawet do około 1500 stopni. W powszednim życiu, na każdym kroku napotykamy dużo rodzajów artykułów stalowych, jest to materiał nadzwyczaj wytrzymały oraz zarazem powszechnie wykorzystywany w wielu dziedzinach życia. Do tego, aby zdobyć jeszcze bardziej wytrzymały stop, wykonuje się specjalny proces nazywany hartowaniem.

Wszelkie stopy rozmaitych typów metali podzielić można na kilka kategorii, pod względem wielu rozmaitych składników fizycznych, mechanicznych jak także chemicznych, a również zastosowania, o-stali-metalach.pl. Pierwszym i zarazem nadrzędnym podziałem dotyczącym stali jest skład chemiczny.

Tu wyróżnić można następujące rodzaje: stal węglowa (nisko, średnio bądź też wysokowęglowa) i stal stopowa (nisko, średnio, wysokostopowa). Po pewnym czasie pod względem kompozycji węgla oraz struktury mamy: stal podeutektoidalną, eutektoidalną oraz nadeutektoidalną. Stopień czystości stopu obejmuje: normalną, wyższą bądź najwyższą.

Przez wzgląd na wykorzystanie: stal konstrukcyjna (ogólnego zastosowania, automatowa, łożyskowa, sprężynowa, dla ulepszania cieplnego), narzędziowa (do pracy na zimno bądź też gorąco oraz szybkotnąca), specjalna (bardzo kultowa nierdzewna, kwasoodporna, magnetyczna, transformatorowa, żaroodporna) oraz historyczna. Z tych wszystkich rodzajów powstaje wiele gotowych towarów, jakie możemy zakupić w dowolnym sklepie budowlanym bądź narzędziowym.

Przemysł