Rola wiadomości w codziennym życiu

Rola wiadomości w codziennym życiu dla każdego z nas jest trochę inna. Jedna osoba będzie codziennie przeglądała portale informacyjne poszukując informacji na temat swojego kraju i świata, a druga przejrzy je raz na jakiś czas. Niemniej jednak każdy z nas do nich dociera w bezpośredni lub pośredni sposób. Jaką więc rolę mają w XXI wieku? 

Rola wiadomości w codziennym życiu - jaka jest

Rola wiadomości w codziennym życiu

Wiadomości i informacje to nie tylko wiadomości w telewizji lub internecie. Tak naprawdę to wiadomością jest wszystko, co informuje nas o czymś. Oznacza to, że przeglądana przez nas ulotka, reklama, którą zamknęliśmy, ponieważ wyskoczyła nam podczas przeglądania internetu lub reklama w telewizji też jest wiadomością. Informują one nas o menu, promocji, kursie czy jeszcze innej sprawie, produkcie lub usłudze. W związku z tym tak naprawdę wiadomości otaczają nas i mamy je dosłownie wszędzie. Co więcej, nawet zmiany w prawie czy podpisywana przez nas umowa jest wiadomością!

Wiadomości są wokół nas

Na codzień jesteśmy zalewanie tysiącami informacji z różnych stron. Jesteśmy już na tyle z tym oswojeni, że nie mamy problemów z segregacją tych ważnych i mniej ważnych. Domyślam się, że nie pamiętacie wszystkich informacji, które dzisiaj przewinęły się Wam pod nosem. Nic w tym dziwnego, ponieważ byłoby to naprawdę ciężkie. Nauka mówi, że wszystkie informacje nawet jeśli ich nie zapamiętujemy podlegają interpretacji przez nasz mózg i zostają w jakimś stopniu wykorzystane. Korzystając z internetu jesteśmy w stanie znaleźć interesujące nas informacje bez większego problemu, więc nie potrzebujemy też zapamiętywać natłoku wiedzy i wiadomości, które krążą wokół nas.

Rola wiadomości w codziennym życiu - co daje

Wiadomości, a rozwój

Jak sami widzicie jesteśmy bombardowani wiadomościami z każdej strony, lecz mają one na nas wpływ. Przede wszystkim przekazując w określony sposób informacje można kontrolować społeczeństwo i jego nastrój. Kolejnym, lecz bardziej optymistycznym aspektem jest fakt, że wiadomości pobudzają rozwój kultury, promocją nowe nurty oraz kształtują całe społeczeństwo. Dzięki temu, że żyjemy w cyfrowych czasach mamy okazję czerpać więcej z wiadomości, ponieważ istnieje technologia, która pozwala w czasie rzeczywistym transmitować różnego rodzaju wydarzenia oraz przesyłać nagrania. Jeśli dochodzi do jakiejś tragedii lub wręcz przeciwnie do pozytywnych zdarzeń, to możemy od razu zobaczyć wysokiej jakości nagrania, które ułatwiają nam identyfikacje się z danymi osobami oraz lepsze spojrzenie na całą sytuację. Warto jednak pamiętać, że otaczające nas informacje należy odpowiednio filtrować i zachowywać pewien dystans. Nie zawsze to co widzimy lub słyszymy jest prawdą.