Zdrowe odżywianie jest obecnie bardzo modne i to dobra wiadomość. W końcu zdrowe społeczeństwo mniej choruje, dłużej żyje i statystycznie jest szczęśliwsze. Jednakże, w sieci można znaleźć mnóstwo diet i porad, które wyglądają zachęcająco, ale jak to zazwyczaj bywa – nie zawsze są prawdziwe. Co więcej, często mają one jedną wadę – zazwyczaj każą zmienić Ci wszystkie nawyki żywieniowe w ciągu kilku dni, co jest najzwyczajniej w świecie złe.
Zdrowe odżywianie, od czego zacząć?
Zdrowe odżywianie kojarzy się ze ścisłą dietą, brakiem słodyczy, białego pieczywa i małą ilością tłuszczy. Jednakże często tego typu zasady wprowadzane są od razu, z dnia na dzień. Podobno stosujemy się do nich przez około tydzień, później zapał opada, a z nim coraz rzadziej przestrzegamy diet. Dzieje się tak, ponieważ nagle zaczynamy żywić się inaczej, często jeść produkty, których wcześniej nie jedliśmy oraz ich nie lubimy. Tak naprawdę zmiany w diecie najlepiej wprowadzać małymi krokami, powoli, tak abyśmy się do nich przyzwyczaili w naturalnym tempie. Dzięki temu organizm nie będzie szalał i po miesiącu lub dwóch dieta stanie się dla nas normalnością i nie będziemy odczuwać jej ciężaru. Co więcej, całkowita eliminacja słodyczy też nie jest dobra. Wielu dietetyków je zjada, lecz ważna jest ilość. Zamiast jedzenie raz na kilka dni całej tabliczki czekolady, zacznij jeść jedną/dwie kostki w takich samych odstępach.
Zasady dobrego odżywiania
Jak sam się domyślać pierwsza zasada, którą chcę przekazać to stopniowe wprowadzanie zmian. Warto to robić wolno, ponieważ wtedy organizm nawet tego nie zauważy i efekty będą znacznie lepsze. Kolejną zmianą, którą warto zastosować, jest stopniowe unikanie napojów słodzonych i picie tylko wody. Oczywiście, można, a nawet warto dodać do niej listki mięty lub cytrynę. Takie połączenie pozytywnie wpływa na metabolizm, a i sama woda jest smaczniejsza. Nie oznacza to też, że należy całkowicie zrezygnować ze słodkich napojów. Można je pić, ale z umiarem. Jeśli lubisz podjadać, to się nie przejmuj. Po prostu zamiast bułek, słodkich przekąsek zacznij podgryzać owoce i warzywa. Warto też zmniejszyć ilość przetworzonego jedzenia, ponieważ często nie jest ono, ani smaczne, a tym bardziej zdrowe. Kolejnym krokiem, który warto realizować, jest zmniejszenie ilości jedzonego mięs. Ogranicz je na rzecz warzyw oraz zadbaj też, a by przygotowywać mniej dań smażonych.
Zdrowe odżywianie nie jest bardzo trudną sztuką, jeśli świadomie dostosowuje się dietę do swoich potrzeb. Warto też wprowadzać ją w przemyślany sposób tak, aby faktycznie z niej korzystać i żeby nie była karą, a przyjemnością.