Autorka tekstu: Agnieszka Popowicz
FB: https://www.facebook.com/AgnieszkaPopowiczFizjoterapia
Jestem fizjoterapeutką pediatryczną. Od kilkunastu lat pracuję z niemowlętami i mniejszymi dziećmi.
Praca z dziećmi to moja pasja. Prywatnie jestem mamą 7 latka 🙂 Doświadczenie macierzyństwa miało ogromny wpływ na moją pracę z dzieckiem oraz jego rodzicami.
Swoje doświadczenie zawodowe zdobywałam pracując w Szpitalu Dziecięcym im. Św. Ludwika w Krakowie, Maltańskim Centrum Pomocy Niepełnosprawnym Dzieciom i Ich Rodzinom oraz w Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Krakowie.
Obecnie prowadzę Gabinet Agnieszka Popowicz Fizjoterapia Niemowląt i Małych Dzieci.
Wieloletnie doświadczenie nauczyło mnie, że w pracy z niepełnosprawnym dzieckiem bardzo ważna jest praca w zespole terapeutycznym, w którym wzajemne kompetencje powinny się uzupełniać i przenikać.
Bardzo cenię sobie współpracę z:
- lekarzem,
- psychologiem,
- neurologopedą,
- terapeutą manualnym,
- osteopatą oraz
- ortotykiem.
Podstawą mojej pracy jest zbudowanie dobrej relacji z moimi małymi pacjentami.
Bardzo ważna jest współpraca z rodzicami, nauka prawidłowej pielęgnacji oraz dostosowywanie środowiska domowego do potrzeb pacjenta aby wspomóc jego funkcjonowanie.
Czy dzieci na terapii płaczą?
Niemowlęta komunikują się przez płacz. Warto, żeby były odpowiednio przygotowane do wizyty w gabinecie fizjoterapeutycznym. Aby wizyta nie zaburzała ich naturalnego rytmu.
W gabinecie Agnieszka Popowicz Fizjoterapia Niemowląt i Małych Dzieci bardzo dużą uwagę przywiązuję do nawiązania relacji z małym pacjentem i zapewnienia mu potrzeby bezpieczeństwa.
Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie, wcześniaki, które długo przebywały w inkubatorach, dzieci, które były hospitalizowane lub niemowlęta wysoce wrażliwe mogą mieć trudność z akceptacją dotyku obcej osoby. Ważne, aby terapeuta spokojnie i cierpliwie nawiązywał relacje i przyzwyczajał maluszka do siebie. Jeżeli niemowlę jest w dużym stresie staramy się pracować „przez ręce rodzica”.
W gabinecie Agnieszka Popowicz Fizjoterapia Niemowląt i Małych Dzieci uczę rodziców prawidłowej pielęgnacji tzw. Handlingu. Są to czynności, które opiekunowie będą powtarzać w domu wiele razy w ciągu dnia: Prawidłowe podnoszenie, noszenie dziecka, prawidłowe pozycje do karmienia, przewijanie oraz zabawy z dzieckiem stymulujące jego rozwój. Odbywa się to w przyjaznej i bezpiecznej dla maluszka atmosferze.
Badania wykazują, że dzieci rehabilitowane w stresie uczą się i zapamiętują 10%.
Z jakimi pacjentami pracujemy w Gabinecie Agnieszka Popowicz Fizjoterapia Niemowląt i Małych Dzieci?
- Niemowlętami z asymetrią, kręczem szyi, plagiocefalią,
- Niemowlętami przedwcześnie urodzonymi,
- Niemowlętami z zaburzeniami napięcia,
- Niemowlętami z opóźnieniem ruchowym,
- Dziećmi z Wadami genetycznymi,
- Dziećmi z uszkodzeniami układu nerwowego.
W gabinecie Agnieszka Popowicz fizjoterapia Niemowląt i Małych Dzieci pracuję metodą Ndt-Bobath.
O Metodzie Ndt- Bobath
Metoda NDT-Bobath powstała w latach czterdziestych XX wieku w Londynie.
Jej twórcą jest fizjoterapeutka Berta Bobath i jej mąż Karl – neurolog.
Metodę rozwijano i modyfikowano równocześnie ze zdobywanymi doświadczeniami praktycznymi i osiągnięciami wiedzy medycznej, głównie z zakresu neurofizjologii oraz obserwacji przebiegu prawidłowego i nieprawidłowego rozwoju ruchowego dzieci.
W oparciu o początkowe założenia metody B. i K. Bobathów, szwajcarska lekarka Elisbeth Koeng i współpracująca z nią fizjoterapeutka Mary Quinton z Ośrodka Bobathów w Londynie, rozwinęły tę metodę w leczenie neurorozwojowe (Neurodevelopmental Treatment – NDT), bardzo przydatne w rehabilitacji wcześniaków, niemowląt i dzieci najmłodszych.
Założenia Metody NDT-Bobath:
- Ta metoda usprawniania ruchowego u małych pacjentów, zakłada rozpoczęcie procesu terapii najwcześniej, jak to możliwe.
- Wczesne rozpoznanie zaburzeń ruchowych oraz dysfunkcji mogących potencjalnie niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie dziecka oraz utrudniać jego dalszy rozwój, pozwala na szybką interwencję.
- Fizjoterapia Metodą Ndt-Bobath pozwala hamować nieprawidłowe wzorce ruchowe
- Wpływa na regulację napięcia mięśniowego
- Rehabilitowane jest całe ciało dziecka dzięki czemu dostarczane są odpowiednie doznania czuciowe i ruchowe, a dziecko jest dynamicznie aktywizowane
- Wyzwalanie ruchów odbywa się w formie najbardziej jak to jest możliwe zbliżonej do ruchów prawidłowych.
- Zostaje to osiągnięte poprzez wspomagania i prowadzenie ruchu z punktów kluczowych, czyli punktów kontroli ruchu, którymi są: głowa, obręcz barkowa, obręcz miedniczna i inne części ciała.
- Zdobyte umiejętności ruchowe są wykorzystywane i utrwalane w codziennych aktywnościach
- Każdy ruch jest odpowiednio przygotowywany i połączony z przemieszczaniem ciężaru ciała i środka ciężkości.
- Rodzaj, tempo i rytm ćwiczeń dobiera się indywidualnie.
- Podczas ćwiczeń dziecko nie powinno płakać, gdyż płacz zmniejsza skuteczność działań terapeutycznych
- powinno mieć zapewnione pełne poczucie bezpieczeństwa, co warunkuje osiągnięcie współpracy i akceptacji
z prowadzącym ćwiczenia. - Koncepcja Ndt-Bobath ma na celu wszechstronny rozwój dziecka oraz możliwość osiągnięcia przez niego niezależności w zyciu i uczestniczenia w życiu rodzinnym i społecznym
- Fizjoterapia według koncepcji NDT-Bobath jest bardzo przydatna w leczeniu niemowląt i dzieci, ponieważ może być łatwo włączona w ich biologiczny rytm dnia.
- Prawidłowo wykonywane zabiegi pielęgnacyjne, karmienie, noszenie dziecka, czy zabawa z nim są odpowiednimi sytuacjami do utrwalania ruchów ćwiczonych przez fizjoterapeutę.
W gabinecie Agnieszka Popowicz Fizjoterapia Niemowląt i Małych Dzieci Rodzice wdrożeni są w plan terapii poprzez naukę odpowiedniej pielegnacji tzw. „Handlingu”.
W gabinecie Agnieszka Popowicz Fizjoterapia Niemowląt i Małych Dzieci stosujemy Diagnostykę Metodą Prechtla.
Czym jest diagnostyka Metodą Prechtla?
- Metoda Prechtla stanowi jedno z podstawowych narzędzi we wczesnej diagnostyce dysfunkcji mózgu.
- Jest to metoda nieinwazyjna,
- bezbolesna,
- całkowicie akceptowalna przez dziecko,
- niewymagająca znieczulenia.
- Metoda Prechtla jest to narzędzie diagnostyczne, przeznaczone dla dzieci przedwcześnie urodzonych i niemowląt do 5 miesiąca życia.
- Polega na obserwacji motoryki spontanicznej dziecka i pozwala na bardzo precyzyjne określenie trudności psycho – motorycznych dziecka.
- Podstawą badania jest analiza wideo.
- Ocenia się ilość, jakość i rodzaj wykonywanych przez dziecko ruchów.
- Ocenia się dwa rodzaje ruchów: wijące (writhing) występujące 8-12 tygodni po porodzie oraz ruchy (fidgety) występujące 15-20 tygodni po porodzie
W gabinecie Agnieszka Popowicz Fizjoterapia Niemowląt i Małych Dzieci fizjoterapeuta nagrywa kilka filmów na przestrzeni pierwszych 20 tygodni życia dziecka. Największą wartość diagnostyczną mają filmy nakręcone w momencie, kiedy maluch ma 12 tygodni.
W trakcie nagrania dziecka:
- obserwujemy jego spontaniczną aktywność
- dziecko powinno być ubrane w jasne, obcisłe body z krótkim rękawem,
- powinno leżeć swobodnie na podłożu (ciemne podłoże, np. ciemny, jednolity ręcznik/kocyk),
- dobrze, żeby było najedzone i zrelaksowane w komfortowych warunkach
- nie powinno płakać, mieć czkawki, ssać smoka ani palca,
- nie powinno być zabawiane,
- powinno być widoczne całe z góry
- nagrania najlepiej jest wykonywać w ciepłym pomieszczeniu w domu
- minimalna długość nagrania to 5 minut
Dziecko podczas badania powinno być w komforcie I czuć się bezpiecznie.
Co powinno zaniepokoić rodziców w rozwoju maluszka i skłonić do wizyty u fizjoterapeuty?
-Kiedy maluszek układa główkę tylko na jedną stronę
-Gdy jego ciało wygina się w literkę C
-Kiedy bardzo mocno się pręży, odgina
-Gdy cały czas zaciska obydwie piąstki lub jedną
-Nie interesuje się otoczeniem, twarzą rodzica, zabawkami
-Nie zmienia pozycji
-Bardzo nie lubi pozycji leżącej na brzuszku.
Wtedy Warto umówić się z fizjoterapeutą pediatrycznym.
Jak wygląda wizyta w gabinecie Agnieszka Popowicz Fizjoterapia Niemowląt I Małych Dzieci?
Pierwsza wizyta w gabinecie Agnieszka Popowicz Fizjoterapia Niemowląt I Małych Dzieci polega na obserwacji dziecka ,badaniu oraz wywiadzie z rodzicem.
Wspólnie z opiekunem ustalamy cel I plan pracy z maluszkiem.
Rodzice mogą rozwiać swoje wątpliwości. Warto przygotować sobie pytania😊 Jeżeli jakaś aktywność szczególnie niepokoi rodziców można ją nagrać i zabrać ze sobą nagranie.
Jak przygotować maluszka na wizytę w gabinecie Agnieszka Popowicz Fizjoterapia Niemowląt I Małych Dzieci?
Nie wszystkie niemowlęta mają ustalony swój stały rytm. Bywa to trudne w zaplanowaniu wizyty.
Aby niemowlę czuło się komfortowo warto zadbać, aby przed wizytą było nakarmione. Najlepiej min. poł godziny po posiłku. Dobrze, jeżeli dziecko jest wyspane I ubrane w wygodne ubranko, które łatwo zdjąć. Najlepiej body. U starszych dzieci preferowane są wygodne sportowe stroje.
Ważne, żeby dziecko było zdrowe.
Badanie w gabinecie Agnieszka Popowicz Fizjoterapia Niemowląt I Małych Dzieci odbywa się na stole terapeutycznym lub u starszych dzieci na macie fizjoterapeutycznej.
Można zabrać swoją ulubioną zabawkę, pieluszkę😊
Wpływ środowiska domowego na rozwój dziecka?
- Jeżeli Twoje dziecko ma problem z leżeniem na brzuszku. Nie akceptuje tej pozycji. Śliska powierzchnia, na której przebywa będzie miała wpływ utrudniający w zdobywaniu nowych umiejętności.
- Długie przebywanie w leżaczku bujaczku ograniczy rozwój ruchowy Twojego Maluszka. Może również pogłębić istniejący problem np. asymetryczne ustawienie główki czy plagiocefalię.
- Jeżeli Twoje dziecko ma niedostosowane krzesełko do karmienia lub gdy nie jest jeszcze gotowe, aby siedzieć w krzesełku jego pozycja będzie miała znaczący wpływ na jakość pobierania pokarmu.
- Gdy Twój Maluszek będzie miał trudność w czworakowaniu to warto zastanowić się czy podłoże, na którym spędza większość czasu jest śliskie i utrudnia mu tą aktywność. Warto zastanowić się wtedy nad zakupem odpowiedniej maty.
W Gabinecie Agnieszka Popowicz Fizjoterapia Niemowląt i Małych Dzieci zwracamy uwagę na dostosowanie środowiska domowego dla lepszego rozwoju maluszka.
Bibliografia: Założenia Metody Ndt-Bobath. dr n. med. Maria Borkowska.