Kombajn zbożowy – kamień milowy w rozwoju rolnictwa

Czynności takie jak żniwa, młócenie i oddzielanie ziarna tradycyjnie wykonywane były przy użyciu wielu ciężkich w obsłudze i niebezpiecznych narzędzi. Wszystkie te prace bardzo spowalniały możliwość rozwoju gospodarstw rolnych z powodu dużej ilości ludzi, czasu i wysiłku, których wymagała obsługa używanych przy ich wykonywaniu przyrządów. Na szczęście współczesne rolnictwo opiera się na pracy zaawansowanych maszyn rolniczych, które zrewolucjonizowały cały sektor rolniczy i spożywczy. Najważniejszą maszyną, która spowodowała gwałtowne przyspieszenie postępu w rolnictwie, był kombajn zbożowy. Wielka i skomplikowana maszyna, która wykonuje zadania zbioru, młócenia i oddzielania ziarn. To fascynujące, że jedna maszyna w ciągu kilku godzin wykonuje pracę wielu ludzi, rozciągającą się na wiele dni.

Jak powstał pierwszy kombajn zbożowy?

Kombajn zbożowy wymagał sporo czasu, zanim wyewoluował do postaci, w jakiej dzisiaj widzimy go przy pracy w polu. Najpierw powstał prosty projekt maszyny, który zakiełkował w umyśle Patricka Bella w 1826 roku. 10 lat później Hiram Moore zaprojektował pierwszy kombajn zbożowy, który był ciągnięty przez konia, muła, lub zastęp wołów. Techniczne cechy kombajnu zbożowego nie ograniczają się tylko do różnych elementów tego skomplikowanego urządzenia, ale także do skomplikowanego mechanizmu, który został zaangażowany w jego działanie i funkcjonowanie. Składa się on z około 21 części, w tym hedera, nagarniacza, listwy tnącej, sit, ostrzy obrotowych, zbiornika ziarna, rury rozładunkowej, ślimaków, przenośników, pasów, warstw, kół i wielu innych. Drobne zmiany niektórych elementów pozwalają, by to narzędzie rolnicze kojarzone z obróbką zboża mogło być używane do zbioru, przesiewania i młócenia roślin takich jak ryż, kukurydza, pszenica, słonecznik, rośliny strączkowe, jęczmień, len i soja.

Uprawy te są tylko częściowo jadalne, a niejadalne części wraz z łodygami należy wyeliminować. Wcześniej głównym narzędziem rolników były ich ręce, wraz z innymi narzędziami, którymi kosili, młócili (oddzielając to, co jadalne od niejadalnego) i czyścili ziarno w różnych procesach. To nie tylko pochłaniało dużo czasu i wysiłku, ale także spowalniało ogólną produktywność.

Kombajn zbożowy wywołał rewolucję technologiczną w rolnictwie

Maszyna wielofunkcyjna, taka jak kombajn zbożowy, zmniejsza liczbę osób zatrudnionych przy zbiorach, zmniejszając tym samym siłę roboczą, czas i wysiłek, co w konsekwencji zwiększa ogólną wydajność.

Plony z pól uprawnych o ogromnych powierzchniach mogą być zbierane z łatwością i w bardziej wydajny sposób, co z kolei przynosi korzyści rolnikom dzięki możliwości uzyskania lepszych plonów zbóż.

Kilka rodzajów zdejmowanych głowic i systemów odbierających sprawia, że ​​zbiór różnych form roślin jest wygodniejszy, co sukcesywnie zwiększa wydajność i czyni uprawę jeszcze bardziej opłacalną.

Nowoczesne wersje, w których zastosowano najnowocześniejsze osiągnięcia technologiczne, umożliwiły łagodniejsze traktowanie delikatnych nasion, które często były zmiażdżone i zniszczone przez wcześniejsze wersje.

Produkcja czystszych zbóż, ograniczenie strat plonów, utrzymanie wysokiej jakości zbiorów i obniżenie kosztów pracy skłoniły rolników do inwestowania w dobrej jakości kombajn zbożowy. Dzięki dostępnym różnym wersjom kombajnów można obsługiwać wszystkie rodzaje gospodarstw, bez względu na ich wielkość, dzięki czemu cały proces jest mniej pracochłonny.

Inwestycja w dobrej jakości kombajn zbożowy jest automatycznie zaproszeniem do uzyskania większego zysku, wydajności i efektywności. Dlatego konieczne jest zaopatrzenie się w wysokiej klasy kombajn, który jest nie tylko wytrzymały, ale także funkcjonalny i dobrze dopasowany do typu wykonywanej pracy. Wśród czołowych firm produkujących kombajny New Holland ugruntował swoją pozycję i jest wysoko cenioną marką wśród rolników, którzy potrzebują niezawodnych, trwałych i najwyższej jakości narzędzi rolniczych. Zaangażowanie firmy w dostarczanie najlepszego sprzętu sprawiło, że jej kombajny zbożowe są niezawodnym wyborem dla rolników w całym kraju.