Frezowanie kominów – co musisz o tym wiedzieć?

Frezowanie kominów to czynność, którą może wykonać tylko kominiarz lub inna, specjalnie przeszkolona osoba. Na czym polega specyfika tego procesu i dlaczego wymaga określonych umiejętności? Sprawdź!

Czym jest frezowanie komina?

Frezowanie to zabieg mechaniczny, który ma za zadanie zwiększenie wewnętrznej części komina w taki sposób, żeby można w nim było umieścić wkład. Technikę frezowania stosuje w przypadku, kiedy właściciel komina chce się pozbyć spalin i sadzy, które zalegając w kominie. Nie ulega wątpliwości, że takie zanieczyszczenia są nie tylko wysoce nieekologiczne, ale także negatywnie wpływają na pracę przewodu kominowego. Profesjonalne frezowanie kominów jest także niezbędne w sytuacji, gdy komin się rozszczelnił lub kiedy trzeba podłączyć urządzenie do wyższej mocy niż bieżąca.

Na czym polega frezowanie komina?

Do wykonania frezowania komina potrzebny jest tak zwany frez kominowy, który usuwa z wewnętrznej strony komina zalegającą warstwę gruzu i pozostałości różnorodnych szkodliwych substancji. Frezowanie to znakomite rozwiązanie w sytuacji, gdy należy dokonać rekonstrukcji uszkodzonego lub źle działającego systemu kominowego.

Pomimo że czynność frezowania jest stosunkowo skomplikowana i wymaga specjalistycznej wiedzy, sam zabieg uważany jest za całkowicie bezinwazyjny. Nie wymaga czasochłonnego kucia bruzd w kominie, czy też mozolnego rozbierania cegieł. Frezowanie kominów nie oddziaływuje też negatywnie na funkcjonowanie budynku. Frez kominowy pracuje tylko we wnętrzu urządzenia a zatem podczas wykonywania tej czynności nie trzeba się obawiać potencjalnego bałaganu.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że większość kominów zrobionych nadaje się do frezowania. W przypadku, gdy komin wykonano z innego materiału, należy się poradzić doświadczonego technika, gdyż to właśnie do niego należy ostateczna decyzja, czy można wykonać frezowanie komina czy też nie jest to możliwe. Wynika z tego, że nie każdy materiał da się frezować.

Warto pamiętać, że po zakończeniu frezowania, każdorazowo należy przeprowadzić gruntowną kontrolę urządzenia, za którą odpowiedzialny jest najczęściej doświadczony mistrz kominiarski.

W jakich sytuacjach warto przeprowadzić frezowanie komina?

Kiedy chcemy podłączyć do komina piec gazowy lub kominek wówczas frezowanie jest niezbędne. Taka potrzeba zachodzi także w sytuacji, gdy komin przestaje być szczelny lub też wymagana jest jego rekonstrukcja.

Frezowanie kominów może się też okazać niezbędne, kiedy:

  • praca komina nie jest wystarczająca,
  • komin jest osmolony,
  • pierwotny wkład komina został uszkodzony,
  • zachodzi potrzeba zwiększenia ciągu komina.

Zalety frezowania kominów

Frezowanie bez wątpienia posiada wiele zalet. Najbardziej istotne z punktu widzenia mieszkańca budynku jest poprawa ciągu, szybkie usunięcie smoły z komina, a także użycie komina dla przewodów wentylacyjnych.

Kontrola stanu technicznego przewodów komina jest ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa. Właśnie dlatego warto skorzystać z usług wykwalifikowanych osób.