Płytki z cegły w Twoim domu

Marzysz o niebanalnym wystroju mieszkania? Postaw zatem na płytki z cegły. To ponadczasowe i uniwersalne rozwiązanie, które sprawdza się wszędzie. Nic więc dziwnego, że cegła rozbiórkowa na ścianę jest tak chętnie stosowana nie tylko jako element wykończenia wnętrza, ale także jako element elewacji budynków.

Historyczna cegła na ścianę

Wiele osób, które po raz pierwszy stykają się z cegłą rozbiórkową, pyta o pochodzenie tego materiału. Oryginalne płytki z cegły (https://e-ceglanafantazja.pl/) to nie tylko świetny jakościowo materiał wykończeniowy, ale także fantastyczna historia kryjąca się w nietuzinkowej formie.

Na przełomie XIX i XX wieku budowle sakralne, fabryki, dworki szlacheckie czy też kamienice wznoszono z cegł ręcznie wypalanej. O jej właściwościach do dzisiaj jeszcze krążą legendy. Choć płytki z cegły bywają różne przyjmuje się, że im cegła jest starsza, tym wytrzymalsza i solidniejsza.  Wynika to nie tylko z ich wieku, ale głównie ze sposobu produkcji.

Skąd pochodzi Twoja cegła rozbiórkowa na ścianie?

Jakość płytek z cegły ma ogromne znaczenie nie tylko dla ogólnej trwałości, ale przede wszystkim dla wyglądu aranżacji danego wnętrza. Warto więc sprawdzić, skąd zostały pozyskane płytki z cegły, które chcesz zastosować w swoim domu. Jeśli stara cegła pochodzi z mocno zniszczonych budynków, może być bardzo zawilgocona, a co za tym idzie pełna pleśni i różnego rodzaju glonów. Suszenie i pakowanie to za mało w takiej sytuacji. Niezbędne będą znacznie bardziej zaawansowane procesy czyszczenia. Decydując się zatem na cegłę pochodzącą z rozbiórki, warto zatem sprawdzić historię budynku, z którego materiał pochodzi. Ma to ogromne znaczenie dla jej trwałości. Jeśli nasza cegła na ścianę odznacza się naprawdę wysoką jakością, można ją również z powodzeniem wykorzystać do ozdobienia elewacji budynku.

Czy cegła na ścianę stanowiąca kiedyś budulec stuletniego muru oznacza, że płytki tyle samo wytrzymają u nas? Jasne, że nie. Na pewno warto o tym pamiętać, decydując się na wykorzystanie cegły rozbiórkowej do aranżacji wybranej przestrzeni. Mur albo stara kamienica funkcjonowały przecież jako całość. Starą cegłę, która będzie zamontowana na ścianie poddano natomiast obróbce. Jej właściwości są zatem inne.

Cegła na ścianę czy na podłogę?

Oryginalne płytki na ścianę to nie jedyna możliwość montowania starej cegły rozbiórkowej. Zachowując pewne środki ostrożności, można także wykonać nieszablonową, a przy tym niezwykle trwałą podłogę z płytek z cegł. Warto przy tym mieć na uwadze, że takie wykończenie wymaga dobrej impregnacji oraz wyjątkowo starannego montażu.

Czy cegła na ścianę zawsze wymaga impregnacji?

Tak! Bez względu na miejsce montażu, cegłę rozbiórkową należy zawsze zaimpregnować.

Jest to szczególnie istotne w przypadku takich pomieszczeń jak łazienka i kuchnia. To właśnie tam płytki z cegły narażone są na duże amplitudy temperatur, a także sporą wilgoć w powietrzu. W tym przypadku należy zastosować impregnat tworzący na powierzchni cegły przezroczystą warstwę ochronną. Dzięki temu późniejsze czyszczenie płytek cegły będzie szybkie i bezproblemowe.