Nagrobki Poznań – jak zorganizować ostatnie pożegnanie?

Śmierć bliskiej osoby jest bez wątpienia bardzo bolesnym przeżyciem. Trudno nam sobie wyobrazić dalsze życie toczące się bez zmarłego, który dotąd był jego integralną częścią. Dlatego tak ważny jest moment godnego pożegnania zmarłej osoby. Jak zorganizować idealne ostatnie pożegnanie? Jakie nagrobki Poznań można zobaczyć w nekropoliach? Przeczytaj!

Nagrobki Poznań to odpowiednia siedziba dla zmarłego

Nekropolie rządzą się swoimi prawami. Nie tak łatwo jest dostać najlepszą możliwą kwaterę na cmentarzu, blisko drogi, blisko wejścia, blisko głównej drogi lub w wyjątkowo urokliwym zakątku cmentarza. Zdecydowanie warto poszukać miejsca, które w naszej opinii wybrałyby osoby zmarłe, pomyśleć tak, jakby to oni wybierali miejsce swojego wiecznego spoczynku, gdzie będzie można postawić odpowiednie nagrobki Poznań. Stolica Wielkopolski to miasto, w którym – podobnie jak w innych dużych miastach – mamy do dyspozycji kilka dużych cmentarzy. Warto przejść się na każdy, by wybrać miejsce, które będzie dla naszego zmarłego najbardziej odpowiednie.

Nagrobki Poznań – zaprojektuj nowy „dom” dla zmarłego

Nagrobek powinien być nie taki, jak podoba się potomnym, ale taki, jaki wybrałby zmarły. To w jego świat powinniśmy się wczuć. To w końcu jego miejsce, w które będziemy przychodzić i wspominać wspólnie spędzone chwile. Warto pomyśleć nad formą, kształtem, kolorem, ogólnym odbiorem nagrobka. Pamiętajmy, że to miejsce najprawdopodobniej nie będzie odwiedzane tylko przez nas, ale także przez znajomych zmarłego, jego kolegów z pracy, dalszą rodzinę, sąsiadów, a także całkiem nieznajomych. Jakże dużo mówią o życiu zmarłych np. nagrobki Poznań. W tym mieście cmentarze pokazują całą różnorodność ludzkich charakterów, wystarczy przejść się po cmentarzu i zwrócić uwagę na detale.

Uroczystość godna zmarłej osoby – czyli jaka?

Zanim zaczniesz planować uroczystość ostatniego pożegnania, zastanów się, co lubiła zmarła osoba. Wolała raczej małe, skromne przyjęcia, czy robiła imprezy na szeroką skalę? Była religijna i sama wybrałaby dla siebie ceremonię przeprowadzaną w kaplicy lub kościele, czy raczej prowadziła świecki tryb życia i poszukałaby osoby, która poprowadzi taką ceremonię pożegnania? Kto mógłby na temat zmarłej osoby opowiedzieć podczas takiej ceremonii? Być może warto zaprosić bliskich do podzielenia się ciekawymi opowieściami – wesołymi lub sentymentalnymi. Pogrzeb nie musi być przytłaczający. Niektórzy zmarli wprost prosili swoich bliskich lub zaznaczali w testamencie, by na przykład nie ubierali się na czarno lub zamiast kupowania kwiatów wsparli jakąś fundację.

Jeśli chodzi o sam cmentarz czy ceremonię – uświetni nie tylko sam nagrobek. Poznań to miasto, w którym można bez trudu znaleźć osoby zajmujące się graniem na trąbce lub skrzypcach podczas odprowadzania zmarłego do miejsca wiecznego spoczynku. Jeśli zmarły był członkiem organizacji, służby publicznej lub należał do jakiejś charakterystycznej społeczności, może warto z jego kolegami omówić, czy nie zechcieliby uświetnić uroczystości specjalnymi elementami – strojem, pojazdem, przemówieniem, czy też innymi honorami.