Zastosowanie pompy głębinowej we własnej studni

Ujęcie wody na swojej działce to świetne rozwiązanie zarówno dla domów jednorodzinnych, gospodarstw rolnych i zakładów produkcyjnych. Daje pełną niezależność oraz niskie koszty eksploatacyjne. Dość często jest to również jedyne rozwiązanie dla nieruchomości znajdujących się poza zasięgiem lokalnych sieci wodociągowych. Co zrobić, aby korzystać z wody własnych warunkach? Która pompa głębinowa sprawdzi się na Twojej działce? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w artykule. Sprawdź!

Własna studnia głębinowa

Wszelkie formalności niezbędne do uruchomienia studni bywają łatwiejsze niż wykonanie tradycyjnego przyłącza wodociągowego. Z czego to wynika?

Otóż, jeśli studnia jest uwzględniona w planie zagospodarowania działki, na tym praktycznie kończą się wszelkie formalności. Jeśli pomysł na własne ujęcie pojawił się trochę później, w takiej sytuacji zamiar budowy studni należy zgłosić w najbliższym starostwie powiatowym.

Jeśli studnia jest przeznaczona na potrzeby działalności gospodarczej, o głębokości większej niż 30 m3 oraz docelowym poborze, który przekracza 0,5 m3/h, wówczas wymagane jest tak zwane pozwolenie wodno-prawne. Dla zwykłego domu jednorodzinnego, jeśli nie zostaną powyższe parametry, przewidziana została uproszczona procedura zwalniająca z konieczności uzyskania tego dokumentu.

Rodzaje studni

Aby dokonać właściwego wyboru rodzaju studni, należy wcześniej zapoznać się z układem warstw wodonośnych znajdujących się na terenie danej nieruchomości. Dzięki temu można stosunkowo łatwo obniżyć koszty budowy ujęcia i znaleźć wodę o świetnej jakości z dobrym składem.

Zadowolenie z takiej inwestycji jest także zależne od rozwiązań technologicznych tj. oferowana przez Watermark pompa głębinowa od renomowanego producenta.

Wyróżniamy kilka rodzajów studni, tj:

● studnie kopane – szczególnie popularne przed wieloma laty. Są zabezpieczane za pomocą tzw. cembrowiny z kręgów betonowych. Jeśli woda jest stosowana tylko do celów gospodarczo-budowlanych, można uruchomić studnię abisyńską (wąskorurową). Jest to najprostsze i najtańsze rozwiązanie jeśli poziom wody znajduje się maksymalnie 7 metrów pod ziemią. Wadą takiego rozwiązania jest to, że studnie kręgowe szybko ulegają “zamuleniu”, które jest nieodwracalne i przez to trzeba wykonywać je od na nowo.

● studnie wiercone – cechujące się większą trwałością i mniejszą podatnością na zanieczyszczenia. Można je wykonać za pomocą wiertnic, stąd też pochodzi ich nazwa. Czerpanie wody z takiej studni odbywa się z warstw wodonośnych położonych znacznie poniżej 8 m.

Pompa głębinowa w studni

Oferowana przez Watermark pompa głębinowa to urządzenie, którego przeznaczeniem jest dostarczanie czystej i zimnej wody pochodzącej ze studni lub z odwiertu. Pompy głębinowe znakomicie nadają się też do obniżenia poziomu wody zaskórnej oraz do szybkiego odwodnienia konstrukcji podziemnych.

Stojąc przed zakupem pompy głębinowej, należy postawić na produkty od renomowanego producenta. Tylko wysoka jakość wykonania, nowoczesne technologie, odpowiednie materiały i praktyczne rozwiązania sprawiają, że markowe pompy do wody służą sprawnie i bezawaryjnie przez długie lata.