Impregnat do betonu – to musisz wiedzieć przed użyciem

Jeżeli dotychczas wierzyłeś/aś w to, że beton jest materiałem niemal niezniszczalnym – miałeś/aś rację. Jego znakomite właściwości są jednak w pełni widoczne dopiero wtedy, gdy jest odpowiednio zadbany. Co sprawia, że betonowe powierzchnie mogą przetrwać dekady bez żadnych uszkodzeń? Odpowiedzią jest impregnat do betonu. Czym jest ta substancja i co ją charakteryzuje? Z niniejszego artykułu dowiesz się, dlaczego warto stosować impregnat i jak odpowiednio go zaaplikować.

Co to jest impregnat do betonu?

Impregnacja kojarzy nam się z ochroną czegoś od środka. Taką rolę ma również impregnat do betonu, który jest cieczą mającą na celu wzmocnić strukturę materiału. Impregnat przeznaczony do powierzchni betonowych przede wszystkim zabezpiecza je przed nadmierną absorbcją wilgoci z otoczenia, zwiększa odporność na ścieranie, a także ułatwia jego czyszczenie.

Impregnat do betonu z całą pewnością może mieć też pozytywny skutek dla aspektów wizualnych. Wiele osób korzysta z tego materiału współcześnie jako elementu wykończenia. Istnieje nawet cały nurt architektoniczny tzw. styl industrialny, który stawia surowe – betonowe i metalowe konstrukcje na piedestale. Jeżeli zatem wykorzystujemy beton w naszym mieszkaniu, z pewnością zależy nam, aby zachował on ładny wygląd na lata. Impregnat może nam w tym pomóc, ponieważ minimalizuje nie tylko ryzyko uszkodzeń, ale także maskuje niektóre zarysowania, wydobywa głębię koloru, a także blokuje porost mchów i glonów w szczelinach betonowych. Ta ostatnia właściwość jest istotna również dla właścicieli wybrukowanych podwórzy.

Jak stosuje się impregnat do betonu?

Jeżeli masz w swoim domu lub otoczeniu betonowe wykończenie i chcesz je samodzielnie zabezpieczyć, na pewno zastanawiasz się, jak zrobić to poprawnie. Choć nie jest to czynność trudna, warto dowiedzieć się najpierw jakie kroki trzeba wykonać, aby preparat zaimplementować poprawnie i trwale. Od czego zatem zacząć, aby wykorzystać impregnat do betonu w odpowiedni sposób? Szczegółowe informacje możesz znaleźć na stronie: http://aksil.pl/produkty/wyroby-do-betonu/betonlux-impregnat-do-betonu-i-kostki-betonowej/.

Aby dobrze zaimpregnować betonową powierzchnię pamiętajmy, że kluczowe będzie położenie na niej gruntu. Jest to istotne z tego względu, że beton ma porowatą strukturę i może pochłaniać bardzo duże ilości impregnatu bez sensu. Jeśli jednak pokryjemy materiał najpierw gruntem, ograniczymy jego zdolności absorbcji, ale poprawimy przyczepność, która na betonie zwykle jest nierówna. Dodatkowo wielu producentów podkreśla, że impregnat betonowy zadziała dobrze dopiero po uprzedniej implementacji gruntu danego rodzaju. Warto to wiedzieć nim rozpoczniemy jakiekolwiek działania.

Kolejne etapy poprawnej impregnacji betonowej powierzchni zależą natomiast od tego, czy mamy beton świeży, czy stary. Jeśli dopiero wylaliśmy mieszankę, nie możemy zastosować na niej impregnatu do betonu z marszu, ponieważ jedynie uszkodzilibyśmy całą strukturę. Eksperci zalecają, aby odczekać około miesiąca od wykonania wylewki, aby materiał odpowiednio się związał i utwardził. Dopiero wówczas należy powierzchnię betonową zeszlifować i nałożyć impregnat do betonu. Co jednak, gdy nasz beton jest starszy?

W tej sytuacji również nie jest za późno na to, aby o niego zadbać. Możemy zrobić to jednak wyłącznie wtedy, gdy powierzchnia jest dobrze osuszona, tj. najlepiej w porze suchej, gdzie od kilku dni nie było opadów atmosferycznych. Beton, na którym ma być zastosowany impregnat do betonu, nie może być również zabrudzony i zapylony, dlatego na początku powinniśmy solidnie wyszlifować powierzchnię, a kolejno uważnie ją odkurzyć. Najważniejsze jest jednak, abyśmy nie zamoczyli przygotowanego betonu, ponieważ wówczas ani grunt, ani impregnat nie przyjmą się odpowiednio. Dopuszczalne jest wyłącznie delikatne przetarcie powierzchni lekko nawilżoną szmatką.

Czy impregnat do betonu jest drogi?

Osoby planujące zastosować impregnat do betonu często zastanawiają się, czy jest to droga substancja. Jak wskazuje research, cena preparatu znacznie się różni w zależności od producenta i miejsca, w którym go kupujemy. Niektóre marki sprzedają swoje impregnaty już za ok. 40 zł, natomiast inne kosztują nawet ok. 170 zł. Gdy kupujemy tego rodzaju substancje, uważajmy jednak, aby porównywać ceny w odniesieniu do litrów, a nie do opakowań, gdyż mogą mieć one różną gramaturę.