Producent wyborów gumowych – jak wybrać odpowiedniego?

Dziś trudno nam wyobrazić sobie funkcjonowanie bez wielu tworzyw, które są pochodzenia syntetycznego lub półsyntetycznego. Chodzi tu m.in. o plastik czy gumę. Są to materiały powszechnie używane do produkcji całej gamy produktów, dlatego są tworzone w wielu rodzajach, gęstościach, twardościach, kolorach i kształtach. Gumowe wyroby są również stosowane jako dodatki do różnych opakowań czy ozdób oraz same w sobie tworzą narzędzia wykorzystywane w wielu branżach. Zwykle są to elementy niewielkie, ale kluczowe dla pomyślności całego procesu. Ważne jest więc, aby wybierać dobrej jakości gumowe elementy. Aby takie warunki mogły zaistnieć musimy wiedzieć, który producent wyrobów gumowych jest dobry. Jak to zrobić?

Pierwszy producent wyrobów gumowych w historii

Przed zastanowieniem się, który producent wyrobów gumowych jest najlepszy w czasach współczesnych, poświęćmy chwilę na przedstawienie sylwetki pierwszego gumowego potentata. Był nim Amerykanin, Charles N. Goodyear, który urodził się na początku XIX w. w stanie Nowy Jork. Około swoich 40 urodzin wynalazł sposób na skuteczną produkcję gumy. Jego odkrycie doprowadziło do rewolucji na rynku.

Pierwszy producent wyrobów gumowych zauważył, że materiał da się otrzymać przez poddanie pewnym procesom kauczuku. Chodziło tu dokładnie o wulkanizację tego tworzywa. Pierwotnie kauczuk pozyskiwano naturalnie, z soku roślin kauczukodajnych, które obfitowały w lateks. Z czasem przekonano się jednak, iż materiał ten można uzyskać syntetycznie. Aby kauczuk mógł zmienić się w gumę należy poddać go wulkanizacji, czyli zmieszaniu z siarką oraz podgrzaniu.

Charles Goodyear, który zapamiętany został jako pierwszy w historii producent wyrobów gumowych wykonał właśnie te dwie proste czynności i uzyskał materiał, który użytkujemy do dziś. Dzięki wulkanizacji lepkiego kauczuku uzyskujemy bowiem odpowiednio gęstą i twardą substancję, która nie ciągnie się jak surowica. W późniejszym okresie wynalazek ten zaczęto stosować na masową skalę m.in. w izolacji lub do produkcji nowoczesnych opon samochodowych.

Co powinien gwarantować dobry producent wyrobów gumowych

Dzięki zapoznaniu się z historią powstania gumy jako tworzywa wiemy już, jakie podstawowe cechy musi mieć zwulkanizowany kauczuk. Czy są jednak jeszcze jakieś inne parametry, które powinien swym klientom gwarantować godny zaufania producent wyrobów kauczukowych? Oczywiście, że tak. Należą do nich m.in. wysoka sprężystość, niewielka histereza, cechy elektroizolacyjne, a także wysoka odporność na uszkodzenia chemiczne.

Jak dobrze wiemy, najważniejszą cechą gumy jest jej sprężystość. W produkcji wielu pochodnych produktów tworzywo to jest wykorzystywane właśnie przez wzgląd na tę cechę. Aby guma nadawała się jednak do użycia w bardziej skomplikowanych konstrukcjach nie może wpadać w za duże wibracje. Ponadto powinna dobrze izolować przewody, którymi płynie prąd. Współczesny producent wyrobów gumowych nie może pozwolić sobie też na to, aby jego artykuły nie przeszły testów, w których narażane są na kontakt z różnymi substancjami. Guma dobrej jakości zawsze jest bowiem odporna na działanie alkoholi, ketonów, estrów czy glikoli.

Równocześnie guma ze swej natury ma również negatywne cechy, o których zminimalizowanie musi dbać producent wyrobów gumowych. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, że kauczuk wulkanizowany jest zwykle nieodporny na działanie pewnej grupy rozpuszczalników, a także podlega szybkiemu niszczeniu w trakcie mechanicznego tarcia. Guma może również topić się pod wpływem gorąca, co stanowi w niektórych branżach spory problem. Przetworzony kauczuk może również niszczeć, jeżeli zbyt długo narażony jest na działanie ostrych warunków atmosferycznych tj. deszcz, mróz czy prażące słońce.

Producent wyrobów gumowych prócz właściwości materiałowych powinien dbać również o szeroki asortyment dostępnych w jego firmie artykułów. Najlepsze przedsiębiorstwa na rynku mają linie produktowe dedykowane przeróżnym branżom. Przykładem mogą być sektory tj. piekarnictwo, mleczarstwo, motoryzacja czy elektronika.